-
Mother's Day | BundleTreat your mum to something special this Mother's Day! Select one of fantastic Grow Kits with a free Shiitake Salt and Shipping. Our grow kits are more than just a purchase - they're a guarantee! Yes, we promise your mushrooms will sprout, or we'll send you...
- $45.00
$60.00- $45.00
- Unit price
- per
-
Grow Kit | BundleBundle two grow kits to save 20% and get free shipping! Our grow kits are more than just a purchase - they're a guarantee! Yes, we promise your mushrooms will sprout, or we'll send you a replacement kit! See our detailed instructions page for...
- $72.00
$90.00- $72.00
- Unit price
- per
-
Pink Oyster | Grow KitExperience the joy of growing vibrant pink oyster mushrooms, boasting a unique smoky flavour that will jazz up your stir-fries or crown your pizzas with a distinctive gourmet touch. Our grow kits are more than just a purchase - they're a guarantee! Yes, we...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Pekepeke-Kiore (Native Lion's Mane) | Grow KitA beautiful native mushroom that grows with coral-like features. It is much slower than the rest but it is worth the wait! Whether you are looking for a new delicacy on your table or to improve your brain health, this smart mushroom can take...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Raglan Oyster | Grow KitThis mushroom is big and meaty, with a delicious flavour that can be utilised in any dish. It has quickly become our favourite mushroom to eat and what we grow for ourselves! Our grow kits are more than just a purchase - they're a...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
DIY Grow Kit | BundleBundle two DIY grow kits to save 20% and get free shipping! Do it yourself and see the fascinating process from start to finish! Create two mushroom grow kits of each variety with our easy-to-follow method. You will need only a few clothes pegs...
- $72.00
$90.00- $72.00
- Unit price
- per
-
Shiitake | Grow KitA fascinating mushroom, unique from the rest. With a delicious, beefy flavour, you will want to eat them for breakfast, lunch and dinner! These mushrooms are slightly more difficult than the Oyster Mushroom kits and require a clear plastic tub to be used as...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Phoenix Oyster | Grow KitA great-tasting mushroom with a very meaty texture. Perfect as an alternative to meat, and has even been known to win the hearts of staunch mushroom haters. Our grow kits are more than just a purchase - they're a guarantee! Yes, we promise your...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Tawaka | Grow KitA special native mushroom that boasts a savoury, nutty flavour that lends itself well to a variety of dishes. These mushrooms are slightly more difficult than the Oyster Mushroom kits and require a clear plastic tub to be used as growing environment. Our grow...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Grow Kit | SubscriptionSubscribe to save 15% and get free shipping! Our grow kits are more than just a purchase - they're a guarantee! Yes, we promise your mushrooms will sprout, or we'll send you a replacement kit! See our detailed instructions page for the easy-to-follow process. Need...
- $38.25
$45.00- $38.25
- Unit price
- per
-
DIY Grow KitDo it yourself and see the fascinating process from start to finish! Create two mushroom grow kits of your favourite variety with our easy-to-follow method. You will need only a few clothes pegs and a jug to boil water. See our detailed instructions page for...
- $45.00
- $45.00
- Unit price
- per
-
Mushroom Log SpawnGrowing mushrooms on logs is a low-maintenance method of cultivation that can be very rewarding. Once the spawn has fully colonised the log, it will produce mushrooms when mother nature allows, generally in the spring and autumn. Depending on your log size, it can...
- $25.00
- $25.00
- Unit price
- per
-
Gift CardMake someone's day with the gift of mushrooms and let them decide what to grow. A gift from us is more than just a purchase - it is a guarantee! Yes, we promise our mushrooms will sprout, or we'll send you a replacement! See our...
- From $40.00
- From $40.00
- Unit price
- per